Jak wygląda procedura odzyskiwania należność od poręczyciela?

Poręczenie kredytu czy pożyczki przez osoby trzecie jest dość częstym zjawiskiem spotykanym w kredytach hipotecznych. To przeważnie rodzice lub rodzeństwo udzielają takiego poręczenia, nie mając do końca pojęcia, z czym to się wiąże. Żyrant to osoba, która poświadcza swoim majątkiem lub uzyskiwanymi dochodami gwarancje spłaty pożyczki, w przypadku, gdyby kredytobiorca nie mógłby wywiązać się z takiego zobowiązania. Czasami zbyt pochopna decyzja w przypadku poręczenia może się skończyć finansową tragedią. Niekiedy chcąc pomóc swoim dzieciom, można stracić dobytek życia. Osoba prosząca o poręczenie tak wysokiego zobowiązania powinna mieć świadomość, że jeśli nie zapłaci raty kredytu, to bank skontaktuje się z osobą wskazaną jako żyrant. Wtedy następuje zajęcie części dochodów żyranta lub majątku w przypadku poręczenia majątkiem. Nie mą żadnych spraw sądowych czy długich procedur windykacyjnych. Sprawa załatwiana jest w kilka dni. Niektórzy ludzie pochopnie podejmują decyzję o zaciągnięciu dużego zobowiązania, nie mając pełnej zdolności kredytowej. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaca swoich należności, to kontakt odbywa się tylko na linii: bank i poręczyciel. To z niego ściągane są zaległe należności. Chyba, że w umową zostaną zawarte zapisy o zakresie odpowiedzialności. Oczywiście nie odbywa się to na zasadzie, że w momencie zalegania jednej raty bank każe spłacić poręczycielowi całość.

Ściągana jest tylko zaległa rata. Jeśli kredytobiorca nie spłaca rat przez kilka miesięcy, to raty te ściągane są z konta poręczyciela do momentu, aż on sam nie zacznie płacić. Dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem należy zapoznać się z zapisami dotyczącym odpowiedzialności żyranta. W przypadku zalegania ze spłatą bank, ma więc prawo zażądać uregulowania go zarówno od dłużnika, jak i od żyranta. Warto zastrzec w umowie, aby to w pierwszej kolejności bank ściągał zobowiązanie z dłużnika, a dopiero w drugiej kolejności z kredytobiorcy. Warto ograniczyć zapisem swoją odpowiedzialność tylko do kwoty głównej długu, w innym wypadku będziemy odpowiadać również za odsetki za zwłokę i koszty egzekucyjne. Kredyt powinien być ubezpieczony na wypadek śmierci kredytobiorcy. Dzięki tym zapisom osoba poręczająca nie będzie jedyną osobą, z której bank będzie ściągał należności. Warto również zastrzec, że chce się być informowanym o niewpłynięciu raty, aby można było szybko zareagować bez płacenia karnych odsetek. Odpowiedzialność, jaką bierze na siebie żyrant, jest bardzo duża i decyzja o ewentualnej spłacie kredytu za pożyczkobiorcę powinna być przemyślana.

Jak oceniasz nasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA: Antyki meble druk na folii Warszawa projekty domów Poznań Laryngolog Wrocław Wycena działek/mieszkań Wrocław ekspres na kapsułki dystrybutor kawy lavazza montaż i serwis klimatyzacji Warszawa projektowanie ogrodów charakterystyka energetyczna FototapetyNajlepszy dj na wesele domy z bali architektura i projektowanie wnętrz Trójmiasto montaż klimatyzatorów warszawa Biuro rachunkowe LesznoPozycjonowanie stron wwwbiuro rachunkowe onlineWynajem apartamentów Gdańsk polnische Fenster fotograf ślubny Łódź tworzenie aplikacji mobilnych geodeta łódź przydomowe oczyszczalnie ściekówzespół na wesele Warszawa

Pojemniki Meble ogrodoweSprzęt AGDAkcesoria kuchenneMateraceGarnik i patelnieButy damskie i męskieNaturalne kosmetyki