5 aktywności w domu z dziećmi

Dzieci są z natury ruchliwe i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego ciężko wymyślić dla nich zajęcie, kiedy muszą pozostać w domu. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście bajki i gry komputerowe, jednak warto wybrać takie aktywności, które przy okazji rozwiną umysł dziecka i zapewnią mu ruch. O jakich aktywnościach mowa?

  1. Kalambury  – ta prosta zabawa w zgadywanie jest śmieszna i ciekawa, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Podczas gry pociecha wytęża swój umysł i uczy się wnioskowania i kojarzenia faktów, co bez wątpienia przyda się w szkolnym życiu. Samo pokazywanie lub rysowanie hasła uczy też dziecko kreatywności.
  2. Czytanie książek połączone z zabawą – dni spędzone w domu to najlepszy sposób na rozwinięcie w dziecku zamiłowania do czytelnictwa – aby to osiągnąć, warto urozmaicić zwykłe czytanie. Możecie umówić się z pociechą, że po przeczytaniu rozdziału książki odegracie scenkę z podziałem na role, albo spróbujecie wspólnie wymyślić alternatywne zakończenie do poznanej historii.
  3. Labirynt z laserów – jeśli dziecku brakuje adrenaliny, można z łatwością zorganizować we własnym domu zabawę niczym z filmu akcji. Wystarczy przykleić kawałki kolorowej nitki w pokoju, np. pomiędzy dwoma większymi meblami. Zadaniem dziecka jest oczywiście ucieczka – jeśli dotknie ,,lasera”, musi zacząć od nowa.
  4. Balonowa siatkówka – dom nie jest odpowiednim miejscem na grę tradycyjną piłką. Z pomocą przychodzi balon, który ze względu na swoją masę i postać nie stwarza ryzyka dla sprzętów domowych. Za siatkę może posłużyć w tym przypadku stara firanka rozwieszona wzdłuż pokoju.
  5. Choreografie do piosenek – nie oszukujmy się: w naszych czasach dzieci w wieku szkolnym nie słuchają już piosenek dziecięcych. Czas spędzony w domu to świetna okazja na poznanie preferencji muzycznych dziecka – jeśli otworzy się przed Tobą, to najprostsza droga do wspólnej zabawy. Możecie stworzyć choreografię taneczną do ulubionej piosenki dziecka, a potem nagrać prowizoryczny ,,teledysk” telefonem. To zajęcie, które nie tylko zapewnia ruch, ale także wzmacnia rodzinne więzi.

Domowe zabawy mogą być kreatywne, zabawne i pożyteczne zarazem – pamiętaj, że ogranicza Cię tylko twoja wyobraźnia!

Dodaj komentarz