Bądź eko trendy – pozbądź się plastiku na dobre!

Szacuje się, że człowiek przez rok wytwarza około 300 kg odpadów. Jeśli policzyć, że ludzie statystycznie żyją około 80  lat, to trudno sobie wyobrazić ile śmieci generują mieszkańcy jednego bloku, a co dopiero wszyscy ludzie na świecie…Czy można w jakikolwiek sposób zmniejszyć ilość naszych „odpadów” i pożegnać plastik na dobre? Czy w dzisiejszym świecie można być eko?

Oczywiście, że można być eko, a nawet trzeba! Mało tego, obecnie korzystanie z ekologicznych rozwiązań jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Dzieje się tak dlatego, że coraz bardziej rośnie świadomość i ludzie mają większą wiedzę na temat ekologii i stanu naszej planety. Dzięki lepszej opiece medycznej ludzie żyją dużo dłużej, co przekłada się na to, że jest nas tylko więcej i więcej. Oczywiście to jak najbardziej pozytywne zjawisko, ale nakłada to na nas dodatkowe obowiązki – musimy bardziej dbać o naszą planetę, bo jeśli zalejemy ją śmieciami to nikt nie da nam drugiej. Na szczęście coraz więcej osób głośno mówi o tym, że los Ziemi jest w naszych rękach. Do głosu dochodzą aktywiści i ekolodzy, a do akcji ochrony planety przyłączają się znane osoby i celebryci. Jednak najważniejsze to uświadomienie sobie, że wielkie znaczenie ma to, co robi każdy człowiek, tzn., że również Ty możesz pracować nad tym, by wszystkim ludziom żyło się lepiej. Podpowiadamy jak możesz to zrobić!

Eko trendy – zacznij od pozbycia się plastiku

Największym wrogiem naszej planety jest plastik. Stanowi on około 85% zanieczyszczeń wszystkich wód na świecie. Mało tego, ekolodzy biją na alarm, że jeśli nie ograniczymy używania plastiku to za 50 lat w morzu łatwiej będzie spotkać pływającą butelkę niż jakąkolwiek rybę. Całe zło plastiku polega na tym, że nie jest w żaden sposób biodegradowalny tzn., że nigdy się nie rozłoży. Będzie zanieczyszczał naszą planetę przez wiele lat, aż w końcu rozpadnie się na mikroplastik, który…również będzie dalej szkodził Ziemi. Plastik jest praktycznie wszędzie – opakowania plastikowe, butelki, reklamówki, słomki…można by tak wymieniać godzinami. A tak naprawdę wystarczy odrobina wysiłku, by chociaż część plastiku zastąpić czymś ekologicznym i przeznaczonym do częstszego wykorzystania. To dużo prostsze niż myślisz. Zacznij od kupienia solidnej bawełnianej torby na zakupy i materiałowych woreczków na owoce i warzywa. Po drugie, kup dobry dzbanek z filtrem i zacznij pić wodę z kranu (wbrew obiegowej opinii jest naprawdę zdrowa). Po trzecie zrezygnuj z plastikowych woreczków do pakowania np. jedzenia do pracy – kup sobie dobre opakowanie na jedzenie. Nawet jeśli będzie plastikowe to nie szkodzi, posłuży Ci przez kilka lat. Jak widzisz bycie eko-trendy jest naprawdę proste, a dzięki temu pomożesz naszej planecie w pozbyciu się plastiku na dobre!

Dodaj komentarz