Choroby psychiczne. Czy to początek drogi do zakładu?

Choroby psychiczne. Czy to początek drogi do zakładu?

Z chorobą psychiczną zetknął się pewnie każdy z nas. Nie tylko w kontekście własnej osoby, ale również osób nam bliskich. Wiadomo, że każdą chorobę psychiczną powinien rozpoznać doświadczony lekarz psychiatra, i dopiero on może wydać ostateczną diagnozę a także skierować na odpowiednie leczenie, jednak jak każda choroba, również choroba psychiczna daje znać dopiero po kilku latach.

Objawy choroby psychicznej często są mylone z zaburzeniami. To, co jeszcze kilka lat temu, było określane jako choroba, dziś jest tylko zaburzeniem. To całkowicie normalne zjawisko, gdyż medycyna w tym temacie idzie stale do przodu, jednak niestety, mamy wciąż niedoświadczonych psychiatrów.

Jakie są objawy choroby psychicznej?

Nie są one jednoznaczne, gdyż  jest wiele odmian choroby. Inaczej przecież będziemy leczyć chorobę dwubiegunową, inaczej, schizofrenię, czy rozdwojenie jaźni prawda?

Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że ta choroba jest akurat chorobą, czy zaburzeniem, gdyż to samo w sobie w kontekście medycyny stale się zmienia. To, co kiedyś nazwalibyśmy chorobą, dziś może być tylko zaburzeniem i odwrotnie. Jednak,  jest kilka objawów, które jednoznacznie mogą stwierdzić początek choroby np. zaburzenia myślenia, omamy, wycofywanie się z życia, urojenia i tym podobne. http://psychoterapia-szczecin.org/zakres-leczenia.html . Wycofywanie się z życia jednak jest mylnym objawem, gdyż nie zawsze występuje. Czasami ludzie, choć mają zaburzenia w sferze uczuciowej, bardzo dobrze radzą sobie z funkcjonowaniem w świecie.

Trudno więc określić, czy to już choroba psychiczna czy też zaburzenie. Zdarzają  się przecież ludzie nieśmiali, którzy często tak robią i nie przeszkadza im to; nie są chorzy psychicznie ani nie stwierdza się u nich również żadnych zaburzeń. Jest to dla nich po prostu sytuacja całkowicie normalna. Zaniepokoić powinno dopiero to, że z osoby towarzyskiej, lubiącej towarzystwo, śmiałej, rozrywkowej, nagle stajemy się apatyczni, nerwowi, zamknięci w sobie czy obojętni na jakiekolwiek bodźce. I to powinno skłonić nas do wizyty  u psychiatry.

Co zrobić, gdy diagnozujemy sami sobie? ,, Mam chorobę psychiczną…“

Po pierwsze, nie możemy diagnozować samemu. Owszem, możemy zauważyć zaczątki takiej choroby/zaburzenia, ale i tak musi to  potwierdzić badaniami lekarz. Więc pierwsze co trzeba zrobić, to udać się do lekarza, który jednoznacznie postawi diagnozę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Ale nawet pozytywna diagnoza psychiatry, nie skazuje nas na odizolowanie społeczne czy zamknięcie w ośrodku. Większość można przecież leczyć farmakologicznie. Oczywiście nie można powiedzieć, że będą one wyleczone w 100%, jednak w znacznym stopniu pomogą one  w walce z objawami lub znacznie zmniejszą ilość ,, ataków” w ciągu dnia.

Dodaj komentarz