Ciekawe pomysły na dania z ziemniaków

Ziemniaki to jedne z najbardziej uniwersalnych dań. W błędzie jest ten, kto myśli, że ziemniaki mogą być tylko dodatkiem do obiadu. Poznaj kilka ciekawych propozycji na dania z ziemniaków, dzięki którym już nigdy nie spojrzysz na ziemniaki tak samo.

Większość z nas je ziemniaki właśnie jako dodatek do obiadu np. do mięsa i surówki lub w postaci popularnych frytek. Okazuje się, że to jedne z naprawdę bardzo wielu możliwości wykorzystania ziemniaka. Sprawdźmy zatem, czym ziemniak może nas jeszcze zaskoczyć.

Gotowane ziemniaki

Pomysły na dania z ziemniaków ogranicza tylko tak naprawdę nasza wyobraźnia. Ziemniak jest na tyle uniwersalny, że można go dodać właściwie do wszystkiego. Gotowane ziemniaki będą nie tylko świetnym dodatkiem do obiadu, ale również do zupy. Jedno z bardziej popularnych brytyjskich dań to zupa z kurczaka podana z gotowanymi ziemniakami…w środku. To zdecydowanie ciekawe połączenie smakowe. Gotowane ziemniaki możemy również połączyć z cebulką i smażoną kiełbaską a tak powstałą masę wykorzystać jako nadzienie do pierogów. Jeśli zostaną nam gotowane ziemniaki, wtedy następnego dnia możemy z nich przygotować pyszne kopytka.

Smażone ziemniaki

Smażone ziemniaki to jedna z najsmaczniejszych metod wykorzystania ziemniaka. Trudno znaleźć osobę, która nie lubi frytek. Frytki można przyrządzić na kilka sposobów, smażone, pieczone, 2x smażone itp. Możemy kombinować z różnym kształtem frytek, np. z talarki albo łódeczki. Świetnie smakują również ziemniaki smażone w całości albo ugotowane ziemniaki, odsmażone na drugi dzień (np. z szynką albo boczkiem).

Pieczone ziemniaki

Na pewno wszyscy zgodzą się, że nie ma lepszego smaku niż pieczony ziemniak z ogniska. W warunkach domowych jednak ciężko go przygotować, więc warto skorzystać z innych przepisów na pyszne pieczone ziemniaki. Możemy postawić na zwykłe pieczone ziemniaki (wcześniej skroplone oliwą)  z ulubionymi przyprawami, pieczone ziemniaki faszerowane mielonym mięsem wieprzowym albo na zapiekankę z pieczonymi ziemniakami i szynką. Ziemniaki możemy najpierw ugotować, a potem podpiec np. z dodatkiem ziół albo obtoczone w smakowej, chrupiącej panierce (olej mieszamy z przyprawami i bułką tartą).

Dodaj komentarz