Cv – co powinniśmy wpisać ?

W życiu każdego człowieka przychodzi czas na to, że chcemy pojawić się na rynku pracy. Zanim zaczniemy chodzić na rozmowy kwalifikacyjne musimy porządnie zabrać się za najważniejszą rzecz – napisanie Cv.

Cv to dokument, w którym opisujemy wszystko to, co jest ważne dla pracodawców. Zaczynamy od wykształcenia, poprzez doświadczenie zawodowe, umiejętności, a na zainteresowaniach kończąc. Tworząc Cv musimy pamiętać o tym, że nie może być ono zbyt kolorowe, bo rozproszy wzrok pracodawcy, a tego przecież nie chcemy. Unikajmy też zbytniego lania wody, zbyt długie Cv może znudzić i zirytować osobę rekrutującą. Jednak najważniejsza jest treść i to na niej powinniśmy się skupić.

WYKSZTAŁCENIE

Bardzo ważne jest, abyśmy umieścili informacje o naszym wykształceniu. Nie wypisujmy jednak każdego szczebla edukacji, to znaczy pomińmy szkołę podstawową i ewentualnie gimnazjum. Zacznijmy od szkoły średniej (nazwa szkoły, profil np. humanistyczny lub matematyczno-przyrodniczy), najważniejsze jednak są informacje o wykształceniu wyższym, jeśli takie posiadamy. Wtedy wypisujemy nazwy Uczelni, kierunki studiów i specjalności. Jeśli nie mamy wyższego wykształcenia, wtedy do cv powinniśmy wpisać informacje o wszystkich kursach i szkoleniach, które odbyliśmy.

UMIEJĘTNOŚCI

To bardzo ważny punkt w Cv, o ile nie najważniejszy.  Wszystko to, co wpiszemy w umiejętnościach będzie ważną informacją dla pracodawcy – nasze umiejętności mówią o tym, co czego nauczyliśmy się w szkole i w poprzednich miejscach pracy. Warto wspomnieć o umiejętnościach twardych i miękkich. Umiejętności twarde to np. obsługa urządzeń biurowych, znajomość programów komputerowych np. Excela i Worda, znajomość języków obcych, oprogramowania itp. Natomiast umiejętności miękkie dotyczą bardziej tego, jacy jesteśmy. Tutaj możemy wspomnieć np. o tym jak radzimy sobie z pracą pod presją czasu albo zarządzaniem zespołem.

ZAINTERESOWANIA

Tutaj mamy wielkie pole do popisu. Pracodawcy często szukają u kandydatów ciekawych zainteresowań, więc warto tutaj wypisać wszystko to, co nas interesuje, nawet z uwzględnieniem takich informacji jak skoki spadochronowe albo parzenie kawy.

Dodaj komentarz