Czy powiedzieć mężowi o zdradzie?

W życiu nie wszystko układa się jak w filmie. W każdej komedii romantycznej bohaterowie przysięgają sobie miłość dopóki śmierć ich nie rozłączy i…żyją długo i szczęśliwie. W prawdziwym życiu niestety zbyt często wygląda to zupełnie inaczej. Zdarza się, że do małżeństwa wkracza zdrada i pojawia się jeden z największych życiowych dylematów – czy powiedzieć mężowi o zdradzie?

Zdrada to zawsze przykra i bardzo bolesna sprawa. Bez względu na to, co dzieje się w małżeństwie, nigdy nie powinniśmy zdradzać swojego partnera. Jednak kiedy już do zdrady doszło to warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad przyczyną i przede wszystkim nad tym czy powiedzieć mężowi o zdradzie.

Przyczyny zdrady są zwykle podobne. Małżonkowie oddalają się od siebie, pojawia się proza życia, a w natłoku codziennych obowiązków nie mamy już dla siebie tyle czasu co kiedyś. Brak zainteresowania, dotyku, bliskości fizycznej prowadzi do poczucia wielkiej samotności. Wiele osób wtedy, zamiast ratować małżeństwo, zwraca się w kierunku innej osoby – żeby znowu poczuć bliskość i kobiecość. Niestety, jest w tym wiele prawdy, że kobiety potrzebują czuć się kochane i adorowane. Nie chodzi o codzienne wręczanie kwiatów, ale o okazywanie uczuć i podbudowanie własnej wartości. Według psychologów kobieta, która czuje się samotna, może nawet podświadomie szukać okazji do tego, żeby znowu poczuć, że „kogoś obchodzi”. I niestety, tak właśnie dochodzi do zdrady.

Zdrada nigdy nie jest dobrym wyjściem. Kryzys w związku powinien motywować dwie osoby do tego, żeby jeszcze mocniej pracować nad relacją. Tam, gdzie jest miłość, powinien też być dialog i szczery kontakt. Jeśli uważamy, że nie da się uratować małżeństwa, to lepiej rozejść się, niż zdradzać. Zdrada wbrew pozorom zawsze boli obie strony. Co jednak jeśli chcemy uratować małżeństwo, ale doszło już do zdrady?

Czy powiedzieć mężowi o zdradzie – mamy dwa wyjścia

Psychologowie widzą w tej sytuacji dwa wyjścia. Pierwsze zakłada, że jeśli zdrada nic nie znaczyła, a była jedynie aktem rozpaczy z wielkiego poczucia niezrozumienia i samotności, to powinniśmy ten fakt zachować dla siebie. Według tej teorii, powiedzenie o zdradzie przerzuci ciężar tego, co się stało na naszego partnera, zrani go i być może zakończy nasz związek. Dlatego lepiej milczeć i wyciągnąć wnioski z tego, co się stało.

Według drugiej teorii, nie możemy rozważać tego w kategorii czy powiedzieć mężowi o zdradzie czy nie, ponieważ małżeństwo opiera się na szczerości i uczciwości – więc o zdradzie bezwzględnie powiedzieć musimy. Pozostaje nam tylko liczyć na to, że mąż z czasem wybaczy nam zdradę i nie odejdzie od nas.

Dodaj komentarz