Czy warto inwestować w lokaty?

Czy warto inwestować w lokaty?

  Codziennie siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję. Słyszysz tylko, że z ZUS-em to ciągle jest bardzo źle i same kłopoty. Nie wiadomo, czy w ogóle ustali się w Polsce wiek emerytalny. Sam nie wiesz, jak będą wyglądały już niedługo Twoje finanse, a chciałbyś pomóc swoim najbliższym. Niestety, zarabiasz mało, a ceny ciągle idą w górę.

               Trudno się w takiej sytuacji dziwić, że nie mamy złudzeń związanych z finansową przyszłością naszą, naszych bliskich, naszych przyjaciół i wrogów. Przychodzi jednak taki wiek, kiedy zaczyna się myśleć o własnej starości. Nikt nie chce być stary, ale pieniądze każdemu się przydadzą. Trzeba z czegoś żyć. Można grać w Lotto, można chować pieniądze do słoików (metoda niepolecana, bo słoiki mogą zniknąć w tajemniczych okolicznościach). Nie polecamy też hazardu i metod czarnorynkowych. Wielu ludzi postanawia ulokować swoje fundusze na lokatach bankowych. Zwyczajny polski zjadacz chleba, osoba przeciętna, widzi w nich prostą formę zarobku. Człowiek się nie stara, a pieniądze się pomnażają. Nie myśli się o tym, że trwa to bardzo długi czas, a przyrost jest minimalny. Kiedy jednakowoż do sprawy zabierze się specjalista, zauważa on, iż polskie banki po prostu naciągają naiwnych ludzi i proponują im kolorowe, przepiękne, ale złudne i niekonsekwentne układy na długie lata. Banki za granicą oferują wielokrotnie wyższe oprocentowanie, niż te w Polsce. Nie ma też mowy o sztucznie wydłużanym czasie trwania umowy. Kto by pomyślał, że nawet Bułgaria oferuje lepsze warunki przy podpisywaniu umowy?! Nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii czy Francji. Po co tak długi czas lokaty?! Oprocentowanie jest nijakie, nie da się zarobić na odsetkach. Mamy jednak gwarancję, że zyskamy co miesiąc odliczoną starannie, naszą niską kwotę. Nie musimy sprawdzać tych wpływów i w nie ingerować. Cóż…

              Marketing internetowy banków jest tak kolorowy i piękny, że pokazują, iż lokata to prawie jak wypłata! Zarabia na nas sama, bez naszej wiedzy. No rzeczywiście, dobrze jest mieć wieloletnią lokatę na duży procent. Gorzej, jak po wielu latach kwota wzrośnie wręcz niezauważalnie i nasza przyszłość wcale nie będzie zabezpieczona.

               Jeżeli masz jednak dziesiątki tysięcy złotych na wejście, jest Ci na pewno dużo lepiej założyć lokatę, niż nawet z tysiącem złotych. Wtedy trwały dochód jest nie tylko pewny, ale i opłacalny. Warto przed założeniem lokaty sprawdzić rankingi banków w Polsce, a także sytuację ekonomiczną kraju i jego rynek ekonomiczny. Wydaje się to niemożliwe, ale przy odpowiednim pokierowaniu ofertą, skorzystać na niej mogą zarówno bank, jak i zakładający lokatę. Brzmi jak utopia, ale każdy może się o tym przekonać.

Dodaj komentarz