Czy warto iść na studia po 40stce?

Studia to przyjemny czas, kiedy nie tylko zdobywamy wiedzę, ale i przyjaciół. Studia to nowe doświadczenia i poszerzanie horyzontów. Przyjęło się, że najlepszy czas na studia to albo bezpośrednio po liceum, albo maksymalnie kilka lat po. Jednak to bardzo stereotypowe myślenie! Studiować może każdy, a studia po 40stce to nie taki absurdalny pomysł, jak myślą niektórzy.

Dlaczego ludzie decydują się na studia? W grę wchodzą nowe doświadczenia, ale to chęć zdobycia wiedzy lub umiejętności do wykonywania konkretnych zawodów są głównymi motywatorami. Skoro więc chodzi o wiedzę, to już z góry możemy założyć, że każdy wiek jest dobry do studiowania. Jednak studia pochłaniają wiele czasu i często sporo pieniędzy, a mając lat ponad 40 mamy też swoje zobowiązania, mniej czasu na naukę itp. Warto więc dobrze rozważyć czy na pewno chcemy iść na studia, czy mamy na to czas i pieniądze. Inne są priorytety kiedy mamy lat 20, a inne kiedy mamy lat 40.

Czas

Studia podyplomowe trwają 1,5 roku, licencjackie 3 a magisterskie 5. Jak widać, rozważając studia musimy myśleć o nich w perspektywie kilku najbliższych lat, nie tygodni. Trzeba przemyśleć czy na pewno mamy na to czas. Jeśli nie mamy czasu, ale studiować chcemy, wtedy najlepszą opcją będą studia zaoczne. Wtedy na pewno dużo łatwiej będzie nam pogodzić studiowanie z pracowaniem czy z czasem dla rodziny.

Pieniądze

Coraz więcej uczelni oferuje bezpłatne studia dzienne dla osób powyżej 40 roku życia. Jeśli możemy sobie pozwolić na to czasowo i finansowo, to warto wiedzieć, że taka opcja istnieje. Nie trzeba się wtedy bać, że będziemy studiowali z dużo młodszymi od siebie osobami. Jednak jeśli zdecydujemy się na tryb zaoczny, wtedy musimy liczyć się z kosztami rzędu kilku – kilkunastu tysięcy. Dlatego decydując się na studia trzeba dobrze przemyśleć jaki kierunek chcemy studiować, mając na uwadze, że będzie nas to sporo kosztowało.

Lęk przed ośmieszeniem

Okazuje się, że wiele osób, mimo, że chcą, nie podejmuje studiów, z obawy przed niepochlebnymi lub prześmiewczymi opiniami ze strony znajomych, współpracowników, a nawet rodziny i przyjaciół. Pomyślmy o tym jednak w takiej kategorii, że pójście na studia może zweryfikować kto jest naszym prawdziwym przyjaciele, kto nas wspiera, a kto chce się tylko pośmiać. Nie ma nic śmiesznego w zdobywaniu wiedzy i poszerzaniu swoich kompetencji, więc nie dajmy się złośliwym docinkom.

Dodaj komentarz