Pojęcie poczty pantoflowej zna niemal każdy, kto pamięta czasy bez tak powszechnego dostępu do Internetu, jak obecnie. Wspomniana “poczta pantoflowa” swego czasu była doskonałym źródłem informacji. To właśnie na jej podstawie pojawiało się wiele nowych opinii, wątpliwości, wymiany doświadczeń itp. Marketing szeptany jest tym samym co “poczta pantoflowa” przeniesiona do sieci. Co więcej, nadal ma się dobrze i często jest zjawiskiem uzupełniającym pojawiające się w sieci informacje.
WoMM – jako środek promocyjny
Word of mouth marketing (z ang.) to dość interesujący i nowy sposób na to, aby marka mogła zaistnieć w sieci. Stawiając na ten rodzaj marketingu można zrezygnować z tworzenia agresywnych nagrań reklamowych lub plakatów. Marketing szeptany opiera się na dialogu, wywołaniu dyskusji i budowaniu relacji. Kto zatem jest „odbiorcą” marketingu szeptanego? Odbiorcą powinna być grupa docelowa, czyli taka, którą dany produkt zainteresuje. Mówiąc dokładniej, chęć sprzedaży produktu musi być skierowana do odpowiednich osób. Nie ma bowiem zbyt dużego sensu poruszanie rozmowy na temat wymiany sprzętu narciarskiego wśród odbiorców takich jak motocykliści. Oczywiście jest to ogromne uproszczenie, gdyż wśród fanów motorów znajdzie się pewnie kilku narciarzy, jednak prawdopodobieństwo zainteresowania specyficznym produktem przypadkową grupę docelową może nie przynieść żadnych efektów.
Prawidłowo realizowany WoMM
WoMM lub inaczej mówiąc marketing szeptany, to niebywała szansa dla każdej marki, której zależy na relacjach. Wchodząc w dialog z klientem niewątpliwie łatwiej jest budować relacje, wiarygodność i zaufanie. WoMM jest więc idealnym rozwiązaniem dla umocnienia wizerunku marki z punktu widzenia eksperta. Stosowane porady, filmiki lub tradycyjne wpisy na blog to doskonała okazja, by pokazać, w jaki sposób dana marka radzi sobie z konkretnym zagadnieniem. Dzięki tego typu zabiegom angażowani są użytkownicy – również mogą dołączyć się do dyskusji poprzez wybór opcji – komentarze. Jednocześnie również marka udowadnia, że wykorzystując np. jej produkty, można zrealizować dane czynności (świetnym przykładem są porady o gotowaniu z wykorzystaniem przypraw konkretnej firmy).