Z niewiadomych powodów jesteśmy tak skonstruowani, że smakuje nam to, czego jeść nie powinniśmy. Są osoby, którym jedzenie ciężkostrawne po prostu szkodzi. Niestety, nie każdy respektuje jedzeniowe zalecenia i zdarza się, że w pewnym momencie układ trawienny powie pas. Wtedy z pomocą przychodzi dieta lekkostrawna.
Dieta lekkostrawna to dieta oparta na produktach łagodnych dla naszego żołądka. Powinny ją stosować nie tylko osoby ze stwierdzonymi problemami żołądkowymi i jelitowymi, ale również po przebytych operacjach, z chorobami autoimmunologicznymi, znerwicowane i te, które przez długi czas nie odżywiały się zbyt dobrze.
Dieta lekkostrawna – na czym polega?
Dieta lekkostrawna opiera się na daniach gotowanych i pieczonych. Jeśli chcemy lub musimy przejść na dietę lekkostrawną to powinniśmy ze swojego jadłospisu wyrzucić potrawy smażone, tłuste i wzdymające. Także wszelkie kotlety schabowe, z piersi, tłuste zupy, kapusta kiszona, groch, soczewica czy ciecierzyca powinny iść w odstawkę. Skoro nasz układ trawienny się zbuntował to nie powinniśmy go więcej przeciążać daniami, których nie jest w stanie przetrawić (albo przetrawi, ale z wielkim bólem – i to dosłownie!).
Dieta lekkostrawna – co jeść?
Co zatem jeść, jeśli zdecydujemy się na dietę lekkostrawną. Największym problemem okazują się obiady, ale nie powinniśmy zapominać, że w diecie lekkostrawnej również najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Tutaj warto postawić na wszelkiego rodzaju kasze, np. manne, ryżową czy owsianą. Na czas diety lekkostrawnej możemy zrezygnować z mleka krowiego i zastąpić je roślinnym. Kasza powinna być rozgotowana. Jeśli mamy duże problemy z żołądkiem to na śniadania możemy jeść kleiki ryżowe (przynajmniej przez jakiś czas). Na obiady najlepiej sprawdzi się wszystko to, co gotowane np. potrawka z gotowanego kurczaka lub gotowane mięso z makaronem. Zupy nie powinny być tłuste, lepszy będzie krupnik lub marchwianka niż rosół lub buraczkowa.
Dieta lekkostrawna – jak długo?
Czas trwania diety lekkostrawnej powinien być zawsze dopasowany indywidualnie. Jeśli musimy przejść na dietę lekkostrawną ze wskazań medycznych to ściśle trzymajmy się tego, co powie lekarz. W przypadku kiedy dieta lekkostrawna jest tylko naszą decyzją, to taki optymalny czas wynosi 2 miesiące. Przez ten czas żołądek powinien się zregenerować. Jeśli chcemy to podczas stosowania diety możemy sobie pomóc np. piciem siemienia lnianego lub kisieli.