Dlaczego warto odwiedzić Zakopane?

Najwyższy czas trochę odpocząć, naładować baterie i zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Wbrew powszechnej opinii Zakopane wcale nie jest oklepanym kierunkiem urlopowym. Zobacz co warto zwiedzić w tym popularnym górskim mieście.

Góry mają w sobie nieodparty urok, który przyciąga turystów z całego świata. Zakopane od lat wzbudza wielkie zainteresowanie wśród miłośników gór i jest obowiązkowym punktem na mapie górskich wędrówek. Dzieje się tak dlatego, że Zakopane jest naprawdę dobrą bazą wypadową i miastem niesamowicie przesiąkniętym górskim klimatem.  Bo czy może być coś bardziej górskiego niż widok na Giewont z okna? Ponadto górale i góralki prześcigają się, żeby przyciągnąć turystów (górska turystyka to dla nich często jedno z głównych źródeł utrzymania) i przez to starają się każdy element nasycić klimatem gór najbardziej jak to tylko możliwe. Mimo, że jest trochę prawdy w tym, że Zakopane przez lata zmieniło się w turystyczny kurort, to nadal nie można temu miastu odmówić magicznego górskiego ducha. Wyjazd do Zakopanego będzie świetnym wyborem na pierwsze spotkanie z górami, bo wokół pełno jest terenów górzystych, ale takich, z którymi poradzi sobie nawet niewprawiony wędrowiec. To właśnie przyciąga ludzi do Zakopanego – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest jednak kilka miejsc, których po prostu nie można ominąć podczas urlopu w Zakopanem:

Krupówki

Zakopiański rynek to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w tym mieście. Wiele stoisk z górskimi pamiątkami, regionalnymi produktami, przepyszna ciepła kukurydza, kapcie góralskie, bryczki z końmi, restauracje z regionalnymi daniami i budki z oscypkami – to wszystko stłoczone na niewielkiej przestrzeni robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Gubałówka

Nie można pojechać do Zakopanego i nie spróbować wejść na Gubałówkę. To stosunkowo niewielka góra, z którą bez problemu poradzą sobie nawet małe dzieci. Zdobywanie Gubałówki przypomina bardziej spacer z możliwością podziwiania pięknych widoków. Na „szczycie” czekają punkt widokowy, pyszne kołacze i sklepy z pamiątkami.

Morskie Oko

Spacer na Morskie Oko to kolejny obowiązkowy punkt podczas zakopiańskich wojaży. Wiele osób decyduje się na jazdę bryczką, jednak zdecydowanie lepiej postawić na własne nogi. Po drodze czekają niesamowite widoki, a po takiej wędrówce szarlotka w schronisku nad Morskim Okiem będzie smakowała jeszcze lepiej.

Giewont

Giewont nie jest bardzo trudną górą, jednak trzeba liczyć się z tym, że momentami czekają łańcuchy i strome podejścia. Do zdobycia Giewontu najlepiej się dobrze przygotować, tzn. kupić dobre buty do wędrówek po górach (najlepiej z dobrą przyczepną podeszwą), termiczne ubranie i porządnie naładować telefon.

Dodaj komentarz