Dobra niania – jak ją znaleźć ?

Wybór dobrej niani to naprawdę ciężka sprawa. Każdy rodzic wie, że nie można po prostu powierzyć dziecka pierwszej lepszej osobie z ulicy. Gdzie więc szukać dobrej niani i jak poprowadzić rozmowę rekrutacyjną tak, żeby znaleźć dziecku idealną ciocię?

Szukanie niani najlepiej zacząć od rozpowszechnienia wiadomości, że takiej niani w ogóle się szuka. Bardzo często okazuje się, że czyjaś ciocia, znajoma, mama, babcia, siostra szuka pracy. Dużo lepiej zatrudnić kogoś z polecenia, niż nieznajomą z internetu. Chociaż oczywiście nie ma reguły i ciocia „z ogłoszenia” może się okazać wspaniałym i odpowiedzialnym kompanem. Kiedy poczta pantoflowa okaże się nieskuteczna warto zacząć od popularnych stron internetowych, które prowadzą rekrutacje niań. Zatrudnienie niani przez taki serwis daje gwarancje tego, że niania została sprawdzona, tzn., że zostały zweryfikowane jej dane osobiste, niekaralność itp. Odejmuje to rodzicom wiele stresu. Dobrym wyjściem będzie też zwrócenie się o pomoc do agencji pośredniczącej. Takie agencje również bardzo dokładnie sprawdzają kandydatki na nianie. W takim przypadku trzeba się liczyć jednak z dodatkową opłatą za pośrednictwo  – w rzeczywistości jednak płacisz za bezpieczeństwo swojego dziecka, więc warto taką opłatę po prostu wrzucić „w koszty”.

Dobra niania – profil kandydatki

Wiele osób zastanawia się jaka powinna być idealna niania. Nie ma na to jednej odpowiedzi, bo prawda jest taka, że każdemu pasuje co innego. Są jednak pewne cechy, które idealna niania posiadać po prostu musi. Najbardziej pożądane cechy u kandydatki na nianię to: odpowiedzialność, cierpliwość, punktualność i kompromisowość. Idealna ciocia powinna też podchodzić do dziecka z szacunkiem i respektować wszystkie zalecenia rodziców. Wiele rzeczy jest też do wypracowania, bardzo ważna jest dobra komunikacja na linii rodzic-niania.

Rozmowa kwalifikacyjna z nianią

Do rozmowy kwalifikacyjnej z nianią najlepiej dobrze się przygotować. Po pierwsze, warto wypisać wszystkie pytania do niani, podczas rozmowy wiele rzeczy może uciec. Ważne jest uzyskanie takich informacji jak: dotychczasowe doświadczenie, posiadane referencje, metody pracy z dzieckiem, znajomość pierwszej pomocy, zakres obowiązków (ustalenie co wchodzi w zakres obowiązków niani), urlop, wolne dni. Niania powinna opowiedzieć o tym, jak pracuje z dziećmi, co lubi, a co np. sprawia jej trudność. Można poprosić nianię o to, by pobawiła się chwile z dzieckiem. Kolejnym krokiem jest dzień próbny. Jeśli zarówno po rozmowie, jak i dniu próbnym czujesz, że to jest to – gratulacje, Twój maluch właśnie znalazł idealną nianię.

Dodaj komentarz