Dobra organizacja przestrzeni – naucz się tego!

Odpowiednia organizacja przestrzeni jest kluczowa, jeśli nie chcemy żeby zalało nas morze rzeczy. Bez względu na to, czy mieszkamy w małym czy dużym mieszkaniu, to bardzo ważne jest, żeby dokładnie rozplanować ułożenie rzeczy.

Jest takie powiedzenie, że wygląd naszego mieszkania odzwierciedla stan naszego umysłu. Generalnie działa to też w drugą stronę – dobrze zorganizowana przestrzeń pomaga zachować spokój i sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni w pracy. Jak więc się do tego zabrać?

Porządek

Najważniejszy jest porządek. Nawet jeśli powrzucamy rzeczy do szafek i sprawimy, że znikną z pola widzenia, to ich chaotyczne ułożenie na pewno nie raz sprawi nam sporo kłopotów. Warto poświęcić więcej czasu na uporządkowanie rzeczy, a na pewno w przyszłości sobie za to podziękujemy.

Kategorie

Kluczem do dobrze zorganizowanej przestrzeni jest ułożenie rzeczy kategoriami. To znaczy, że jeśli regał w sypialni przeznaczymy na książki, to powinny się tam znaleźć tylko książki, a nie sterta bibelotów. Pomocne w kategoryzowaniu będą kartony (podpisane, ułatwi to znalezienie rzeczy), dodatkowe półki, szafy albo utworzenie tematycznych pomieszczeń np. garderoby, pralni, suszarni albo spiżarni.

Pozbywanie się rzeczy

Każdy człowiek ma naturalną skłonność do gromadzenia rzeczy. Zamiast wyrzucać wolimy schować rzeczy, przekonując siebie, że na pewno jeszcze się nam przydadzą. Powoduje to, że z czasem zaczynamy gubić się w rzeczach, które z dnia na dzień coraz bardziej nas zalewają. Rekordziści potrafią zostawiać takie rzeczy jak pęknięte miski albo za małe ubrania sprzed kilku lat. Niestety, dobra organizacja przestrzeni wymaga regularnego pozbywania się rzeczy. Nie musimy wyrzucać rzeczy, które są jeszcze dobre. Wtedy można np. sprzedać, oddać rzeczy potrzebującym albo ogłosić się na lokalnej grupie w internecie, że chętnie oddamy rzeczy, które zalegają nam w domu.

Rozsądne zakupy

Rzeczy nie trzeba będzie się zbyt często się pozbywać, jeśli zaczniemy robić rozsądne zakupy. Kupujmy tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Czasami lepiej zapłacić drożej i kupić rzeczy dobrej jakości – wtedy posłużą nam dłużej. Rzeczom, po przyniesieniu do domu, dobrze jest od razu przypisać miejsce, żeby nie zabierały przestrzeni tam, gdzie nie jest to konieczne.

Dodaj komentarz