Dobry materac kluczem do udanego związku!

Tak, oto on. Sekret udanej relacji między dwojgiem ludzi został odkryty. Wynik wielu godzin badań, setek przepytanych osób nie pozostawia żadnych wątpliwości. To nie pieniądze, kolacje przy świecach, ani dalekie podróże zapewniają szczęście w związku. Dobry sen – oto klucz do sukcesu.

Człowiek przesypia ponad 1/3 swojego życia. Dziennie spędzamy w łóżku od 5 do 10 h na dobę. Wydawałoby się, że dbanie o prawidłową higienę snu powinno być dla nas oczywiste. Jednak zbyt wiele osób wciąż nie przywiązuje wagi nie tylko do tego ile śpi, ale i na czym śpi. To poważny błąd. Sen jest prezentem dla mózgu, podziękowaniem za wysoką aktywność w ciągu dnia. Bez odpowiedniej ilości godzin snu organizm po prostu nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Przez setki lat jeszcze nikt nie wymyślił sposobu na trwałe oszukanie snu. Można ratować się kawą, napojami energetycznymi, yerba mate i dużymi dawkami magnezu. Niestety to rozwiązania tylko na chwilę. Poza tym często utrzymują w ryzach ciało, wcale nie podtrzymując wytężonej aktywności mózgu – czyli mówiąc w skrócie, nie da się myśleć jasno, kiedy za drzwiami stoi zmęczenie. Skoro mózg tak bardzo potrzebuje codziennego ładowania baterii, trzeba zadbać o to, aby odpoczywał w komfortowych warunkach. Krótkie drzemki i mała ilość snu też nie sprawdzą się na dłuższą metę. Można to porównać do ładowania telefonu. Jeśli pozwolimy baterii ładować się tylko chwilę, szybko się rozładuje, nie mówiąc o tym, że taki sposób ładowania ją niszczy. Natomiast jeśli zadbamy o systematyczne ładowanie, wtedy wydajność baterii stale będzie na wysokim poziomie. A mózg jest baterią całego ciała, centrum dowodzenia odpowiedzialnym za wszystkie procesy zachodzące w organizmie, na poziomie fizycznym i umysłowym.

Lek na całe zło

Wiadomo już, że prawidłowo naładowany mózg zapewnia energie na dobre przeżycie dnia. Co jednak dzieje się, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej ilości snu? Oprócz widocznego spadku wydajności, pojawią się jeszcze zmiany w zachowaniu – to właśnie one są odpowiedzialne za problemy w interakcjach międzyludzkich. Człowiek niewyspany to człowiek zły. Pojawia się agresja, nieuzasadnione pretensje i rozdrażnienie. A jak wiadomo, nie są to elementy pożądane w związku. W trosce o udany związek należy więc przede wszystkim zadbać o sen! Nie zawsze jednak jest możliwość zapewnienia odpowiedniej ilości godzin, ale absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby codziennie dbać o jego jakość.

Dobry sen

Jakość snu zależy od kilku ważnych czynników. Przygotowania do pójścia spać najlepiej zacząć już około godzinę przed snem. Nie trzeba robić nic specjalnego, wystarczy w tym czasie przygasić światło, ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych i słuchanie głośnej muzyki. Ostatnim, najważniejszym elementem jest posiadanie odpowiedniego materaca. Wielu osobom wydaje się, że nie ma znaczenia na czym śpią, przecież „łóżko to łóżko”. Otóż nic bardziej mylnego. To materac jest tym, co zapewnia nam komfort snu. Jego wybór to kwestia bardzo indywidualna, jednak jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, jeśli kupujemy materac dla nas i drugiej połówki. Problemem jest zwykle kwestia twardości i irytujące falowanie materaca, kiedy jedna osoba wstaje (kolejny powód do kłótni, a chcemy przecież tego uniknąć 😊). Należy więc szukać takiego materaca, który ma regulowany stopień twardości, integruje się z ruchami ciała i ma zdejmowany pokrowiec Skoro wybór materaca jest tak ważnym elementem składowym udanej relacji, to nie może być kwestią przypadku. Czy naszej drugiej połówce nie należy się wszystko co najlepsze?

Dodaj komentarz