Domowe sposoby na kaszel

Kaszel to przykra dolegliwość, która pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Zaczyna się zwykle niewinnie od drapania w okolicy oskrzeli a kończy się na całodobowym uciążliwym kaszlu. O ile nie można wyleczyć samego kaszlu, o tyle z powodzeniem można próbować go złagodzić.

W przypadku kaszlu trzeba przede wszystkim zacząć od ustalenia przyczyny. Najczęściej kaszel jest skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W pierwszych dniach choroby tak naprawdę ciężko stwierdzić skąd wziął się kaszel, jedyne co można zrobić to obserwować siebie, a jeśli dolegliwości zrobią się uciążliwe lub po prostu zaczynamy czuć się bardzo źle – wtedy najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Jeśli jednak podejrzewamy zwykłe przeziębienie, to póki nie dokucza nam nic poważniejszego, można spróbować samemu walczyć z kaszlem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych dzieci – tutaj najlepiej od razu umówić się z dzieckiem na wizytę u lekarza.

Kaszel – mokry czy suchy

Nie musisz być ekspertem w kwestiach medycznych, ale nie zaszkodzi jeśli nauczysz się rozpoznawać kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy pojawia się wtedy, kiedy czujesz drapanie w okolicy oskrzeli i coś zmusza Cię do kasłania. Potrafi mieć uporczywy lub napadowy charakter. Kaszel mokry najczęściej pojawia się po kaszlu suchym (ale nie ma reguły – każdy może występować niezależnie od siebie). Taki rodzaj kaszlu to najczęściej odkrztuszanie flegmy, która dostała się „za nisko”. Dla oskrzelików i oskrzeli zalegająca flegma nie jest naturalną sytuacją, więc podrażnione zakończenia nerwowe spowodują, że organizm będzie chciał się jej pozbyć.

Kaszel – pozbądź się go skutecznie

W przypadku kaszlu zawsze warto zasięgnąć porady farmaceuty. W aptekach dostępnych jest wiele syropów, na kaszel suchy, mokry, ale i takie, które skutecznie leczą jeden i drugi. Wiele osób jednak zapomina o tym, że nie zawsze ludzie mieli możliwość skorzystania z wizyty w aptece, a jednak udawało im się pomóc sobie w przypadku uciążliwego kaszlu.

Od lat wśród skutecznych sprzymierzeńców w walce z kaszlem można spotkać:

– syrop z cebuli i miodu

Do słoika wrzuć pokrojoną cebulę, zalej miodem ( w przypadku alergików – cukrem), zamknij słoik, mocno nim potrząśnij i wstaw do lodówki na kilka godzin. Pij trzy łyżki dziennie.

-czosnek

Jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Możesz jeść go na surowo, ale lepiej np. w postaci mleka z miodem i czosnkiem lub jako dodatek do kanapek.

-lipa

Działa napotnie, pomoże wypocić chorobę, a w przypadku kaszlu mokrego znacznie rozrzedzi wydzielinę jednocześnie ułatwiając jej odkrztuszanie.

-olejki eteryczne

Olejki udrożniają nos, pomagają w oddychaniu i znacznie łagodzą objawy kaszlu. Najlepiej sięgnąć po sosnowy, eukaliptusowy i przy ich pomocy zrobić sobie inhalacje.

Dodaj komentarz