Gdzie mieszkać – duża aglomeracja miejska czy może niewielkie miasteczko?

Dać się porwać przez wielkomiejski styl życia czy może rzucić wszystko i cieszyć się spokojem? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, zwyczajnie nie wiesz jeszcze, gdzie zamieszkać na stałe. Oto wskazówki dotyczące wyboru dużego lub małego miasta w kontekście różnych dziedzin życia!

Praca

W dużym mieście oczywiście jest łatwiej o dobrze płatną pracę. Jednak istnieje szereg możliwości, które pozwolą Ci przyzwoicie zarabiać także gdzieś indziej – wolny zawód, biznes własny, praca zdalna czy stanowisko, na którym zarobki wszędzie są jednakowe.

Ceny

Wysokie ceny w dużym mieście – przeważnie tak właśnie jest, choć istnieje sporo wydatków, które w każdym miejscu w Polsce będą na podobnym poziomie. Miesięcznie jednak zdecydowanie więcej wydasz w największych, polskich miastach. Jeśli zarobisz sporo, nie odczujesz tego zbyt mocno. W mniejszym mieście niższe zarobki pozwolą Ci po prostu na więcej.

Mieszkanie

W aglomeracjach miejskich ceny mieszkań potrafią przyprawić o zawrót głowy. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają mniejsze miejscowości lub nawet strefy podmiejskie. Na pewno pod względem mieszkaniowym, za te same pieniądze w małym mieście, wynajmiesz lub kupisz większe mieszkanie!

Transport

Rozwinięte miasta mają dobrze funkcjonujący transport publiczny. Łatwiej jednak utknąć w korkach, gdy poruszasz się swoim samochodem. W niewielkich miastach autobusy jeżdżą zwykle rzadko. Z drugiej jednak strony, odległości są o wiele mniejsze do pokonania – można więc poruszać się też pieszo!

Rozrywka

Duże miasta oferują niebywale więcej rozrywek niż niewielkie miejscowości. Jeśli więc chcesz aktywnie korzystać z oferty kulturalnej, gastronomii i innych atrakcji, aglomeracje miejskie są dla Ciebie! W małej miejscowości nie musisz się jednak nudzić. Jeśli masz zainteresowania, z pewnością da się rozwijać je w dowolnym miejscu.

Dodaj komentarz