Farbowanie włosów henną zdobywa coraz większą popularność wśród miłośniczek dbania owłosy. To bezpieczny sposób koloryzacji, który nie niszczy włosów – jednak czy na pewno jest to rozwiązanie dla każdego?
Henna a farba chemiczna
Tradycyjna farba niszczy włosy dlatego, że mieszamy ją z oksydantem. To zrozumiałe i niezbędne: jeśli reakcja chemiczna nie zajdzie, włosy nie zostaną pofarbowane. Niskie stężenia oksydantów, używane przy farbowaniu nie są wprawdzie bardzo szkodliwe, jeśli jednak poprawiamy regularnie wypłukujący się kolor, po jakimś czasie odbije się to na kondycji włosów.
Henna jest z kolei darem natury. Rozrobiona z wodą ma konsystencję śmietany, po prostu wnika w łuski włosa, odżywiając je i naturalnie farbując je na rudy, kasztanowy lub czerwony kolor. W przeciwieństwie do farb chemicznych nie wypłukuje się, łącząc się na stałe z keratyną, stanowiącą budulec włosa. Pomimo wielu zalet, zabieg ma też swoje wady. Przede wszystkim jest niezwykle czasochłonny i niezbyt przyjemny dla zmysłów: henna przypomina konsystencją błoto. W dodatku henną nie można uzyskać nienaturalnych, neonowych odcieni, jak po tonerach czy wyrazistych farbach chemicznych.
Henna – tylko ruda?
Wspomnieliśmy już, że henna farbuje na rudości – więc skąd czernie i brązy uzyskane ziołami? Odpowiedź jest prosta: nie wszystko, co nazywamy henną faktycznie nią jest. Określenia ,,henna” używamy potocznie w odniesieniu do wszystkich ziół barwiących, jednak czysta, prawdziwa henna (w składzie kosmetyków zwana lawsonia inermis) farbuje włosy wyłącznie na kolory miedzi lub przygaszonej czerwieni. Brązy lub czerń można z kolei uzyskać farbując włosy ziołem zwanym indygo.
Czy henna rozjaśnia się do zieleni?
Czysta henna rozjaśnia się całkowicie normalnie. Do zieleni, przypominającej glona rozjaśnia się z kolei indygo (nawet, jeśli stanowi tylko część mieszanki farbującej). Fryzjerzy boją się rozjaśniania henny – a wynika to właśnie z tego, że nie potrafią rozpoznać użytych ziół, w czym nie pomagają same klientki – zwykle nie do końca wiedzą, co dokładnie kładły na włosy.
Warto jednak wspomnieć o tym, że henna na zawsze pozostaje we włosie – jeśli rozjaśnimy hennowane włosy, uzyskamy wprawdzie blond, ale jego ciepły, piaskowy odcień. Chłodna platyna po hennie jest możliwa do uzyskania jedynie przy regularnym tonowaniu włosów!