Ile można zarobić na elektrowni wiatrowej?

4.9
(161)

Inwestycje w elektrownie wiatrowe to w ostatnim czasie trudny temat, który wywołuje coraz większe kontrowersje. Niskie ceny energii sprawiły, że wiele turbin wiatrowych zaczęło przynosić straty. Oczywiście istnieją firmy, które generują zyski z takich elektrowni, jednak, że jest ich niewiele. Poziom rentowności turbiny wiatrowej zależy od sposobu pożytkowania wyprodukowanej energii. W wielu przypadkach wysyłanie energii do sieci nie pozwala pokryć kosztów funkcjonowania takiej elektrowni. Rentowność elektrowni wiatrowych w dużej mierze zależy od sposobu jej zarządzania. Dlatego niektóre firmy decydują się na wdrażanie rozwiązań mających zwiększyć cenę sprzedaży energii. Wielu inwestorów uważa, że to właśnie ustawa narzucająca minimalną odległość wiatraków od zabudować wyniszcza branżę. Ustawa ta nie ma żadnego wpływu na aktualną sytuację istniejących turbin wiatrowych.

W dużym stopniu winowajcą niepowodzeń wielu turbin wiatrowych jest zbyt niska cena energii oraz zbyt wysokie koszty pozyskiwania kapitału potrzebnego na inwestycje. Ustawa wiatrakowa, która zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż dozwolona w niedługim czasie, może doprowadzić do wzrostu cen prądu, którego nie będzie przybywać na rynku. Aktualnie ceny energii w Polsce pozytywnie prognozują na przyszłość. Od obecnej sytuacji może być tylko lepiej, dlatego inwestorzy, którzy zdecydują się na wejście w ten biznes w najbliższych latach, sporo na tym zarobią. Inwestując w wiatraki, należy zadać obie pytanie. Czy inwestycja ma zapewniać nam źródło dochodu, czy ma posłużyć pozyskaniu majątku, który po kilku latach doprowadzi do całkowitego zwrotu zainwestowanej kwoty? Czy inwestycja ma być narzędziem do zarabiania, czy lokatą, która będzie gwarantowała comiesięczne odsetki?

Jeśli traktujesz inwestycje jako coś, co ma przynosić stałe miesięczne dochody, to inwestycja w wiatraki nie będzie dobrym wyborem. Tak naprawdę żadna inwestycja nie da nam gwarancji osiągania comiesięcznych zysków. Wchodząc jako wspólnik do konkretnej spółki, należy liczyć się możliwością nieotrzymania jakichkolwiek pieniędzy. To czy zainwestuje się w salon fryzjerski, czy w szkołę nauki jazdy nie gwarantuje nam niczego. Do zakładu fryzjerskiego mogą przestać przychodzić klienci, a co szkoły uczniowie. Biznes pada i zainwestowany kapitał przepada bezpowrotnie. Jeśli kto oferuje inwestycje ze 100% gwarancją powodzenia, to albo chce pozyskać kapitał za wszelką cenę lub nie wie, czym jest odpowiedzialność karna.

Osoby takie psują rynek i opinie uczciwych podmiotów, które działają etycznie i nie obiecują gruszek na wierzbie. Każdy, kto kiedykolwiek inwestował pieniądze, przekonał się, że obietnice wysokiego oprocentowania są tylko obietnicami bez pokrycia w faktach. Oczywiście możliwe jest osiąganie takich zysków, ale tylko w przypadku prowadzenia działań inwestorskich na własną rękę, czyli prowadzenia działalności gospodarczej lub inwestowaniu na giełdach.

Jak oceniasz nasz artykuł?

4.9 / 5. 161

Dodaj komentarz