Jak dbać o przyjaźń?

Przyjaźń jest bardzo ważna w naszym życiu. Budujemy ją bardzo często przez wiele lat. Nie zawsze jednak jest ona w stanie przetrwać próbę czasu. Musimy być bowiem świadomi, że o przyjaźń trzeba dbać. Niestety, nie każdy wie jak to robić. Tymczasem zaniedbanie przyjaźni może prowadzić do całkowitego jej wygaśnięcia. Jak zatem temu zapobiegać?

Rozmowa to podstawa

Życie układa się różnie. Czasem może się zdarzyć tak, że nasz przyjaciel czy przyjaciółka wyjadą do innego miasta czy nawet kraju. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie przyjaźń się kończy. Obecnie mamy nieograniczone pole możliwości, jeśli chodzi o kontakt z naszymi bliskimi. Możemy z nimi rozmawiać za pomocą różnych komunikatorów – zarówno tych umożliwiających rozmowę wideo, jak i po prostu na messengerze. Plany taryfowe, jeśli chodzi o telefony, także są coraz bardziej atrakcyjne i umożliwiają dzwonienie za granicę. Tym samym twierdzenie, że „nie mam jak porozmawiać ze swoją przyjaciółką/przyjacielem” nie ma racji bytu. Wystarczy, że będziemy chcieli porozmawiać, a sposób zawsze się znajdzie.

Spotykajcie się, choćby i rzadko

Kolejnym elementem, który ma kluczowe znaczenie w dbaniu o przyjaźń są spotkania. Oczywiście, nie zawsze możemy je zorganizować – każdy z nas ma swoje życie, prace, obowiązki. Nie oznacza to jednak, że musimy się zasłaniać tymi rzeczami. Próba znalezienia kompromisu, poszukanie wspólnego terminu spotkania, który będzie pasował obu stronom, wcale nie jest taka trudna. Przy założeniu, że spełniony zostanie pierwszy warunek dbania o przyjaźń, znalezienie takiego terminu spotkania, który będzie pasował obu stronom, wcale nie jest trudne. Nie musi być to długie spotkanie – ważne, aby mieć czas na znalezienie chociaż paru godzin na spotkanie się. To nie musi być co tydzień. Nie musi być nawet co miesiąc. Ale jeśli chociaż raz na jakiś czas uda nam się znaleźć czas na spotkanie się, to możemy być pewni, że nasza przyjaźń nie umrze i będzie trwała przez wiele, długich lat, a być może – nawet przez całe życie. 

Dodaj komentarz