Jak założyć konto bankowe? Jeśli rodzice nie założyli Ci konta, kiedy skończyłeś/aś trzynaście lat, nie należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą zarządzać swoimi finansami od momentu, w którym prawo daje taką możliwość. Osobiście uważam, że takie rozwiązanie zapewnia dziecku stały dostęp do kieszonkowego, także przez Internet, a to bardzo dobrze. Potomek chce na przykład zrobić rodzicom prezent przez Allegro i jest wtedy w stanie samo za niego zapłacić, dzięki czemu niespodzianka uda się w 100%. Łatwiej też jest mu zabezpieczyć fundusze przy skradzionym portfelu – kartę można szybko zablokować jednym telefonem, a ukradzionej gotówki już się nie odzyska.
No dobrze. Jeśli więc jesteś już dorosły, a to Twoje pierwsze konto bankowe, bo potrzebujesz go do stypendium naukowego lub socjalnego na studiach, czy też ma to być konto do wypłat z Twojej pierwszej pracy (gratuluję!), zrób tak. Poczytaj rankingi banków, popytaj wśród znajomych i wybierz bank. Kiedy będziesz już zdecydowany, zabierz ze sobą dowód osobisty i dokument potwierdzający Twój adres zameldowania (jeśli masz już nowy dowód). Znajdź najbliższą placówkę wybranego przez siebie banku i udaj się do niej.
Zapewne będziesz musiał odstać swoje w kolejce. Następnie usiądziesz na krześle, przy biurku miłej pani, naprzeciwko niej. Ona spyta, w czym może służyć, a Ty powiesz, że chciałbyś założyć konto w tym banku. Pani spyta Cię o wiele rzeczy: czy będą regularne wpłaty, czy będziesz często płacić kartą, czy ustanawiać debet, dzienny limit itd. Przedstawi Ci kilka ofert podstawowych kont i to Ty dokonasz ostatecznego wyboru. Musisz wiedzieć, iż nie ma czegoś takiego, jak darmowe konto. Możesz za nie nie płacić, rzeczywiście, ale na przykład pod warunkiem, że w ciągu miesiąca dokonasz kilku transakcji kartą płatniczą. Zazwyczaj założenie konta nic nie kosztuje, chyba że zakładasz konto maklerskie lub inne, równie skomplikowane.
Po powrocie do domu będziesz musiał dokonać upierdliwej czynności, jaką jest wymyślenie sobie wymagającego hasła do konta w Internecie. Logowanie do większości banków odbywa się po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej, co wiele ułatwia.. Musi ono zawierać wymagane kilka dużych, kilka małych liter, cyfry itd. Za kilka dni otrzymasz list z kartą kredytową, która jednak będzie nieaktywna. W osobnym liście dostaniesz numer PIN, który będziesz musiał aktywować albo dowolną transakcją z PIN-em, albo wypłatą z bankomatu. Możliwe, iż konto takie będzie od Ciebie wymagało dodatkowych opłat przy wpłacie i wypłacie pieniędzy gotówką w placówce banku, nie zaś w bankomacie.
Polecam każdemu posiadanie konta bankowego. To wiele ułatwia w życiu.