Osobowość skrajnie niestabilna- osobowość borderline

0
(0)

Osobowość skrajnie niestabilna- osobowość borderline.

,, Jesteś histeryczką’’ ,, Jesteś cholerną egoistką/egoistą!“- często słyszymy od swoich życiowych partnerów. I być może, to prawda. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, że może dotknęło nas, często mylone z nerwicą, zaburzenie psychiczne, zwane borderline.

Być może niewiele nam to mówi. Pewnie niewielu z nas ma do czynienia z tym zaburzeniem, właśnie w swojej rodzinie, albo sam jest tym dotknięty.

Więc co to jest właściwie? Jak sobie z tym poradzić? Czy jest jakieś skuteczne leczenie, które pomoże prawidłowo funkcjonować? Już śpieszę z wyjaśnieniami.

Chwiejna osobowość jest uleczalna i wiele zależy od nastawienia pacjenta.

Czym jest osobność borderline?

Jest to złożone zaburzenie psychiczne. Choć jest badana przez psychologów, już teraz wiadomo, że jej podłoże leży w osobistych przeżyciach pacjenta. Mogą to być:

złe doświadczenia z dzieciństwa

dziedziczenie

kiepska samoocena

nierozwiązane kryzysy życiowe

opuszczenie przez najbliższych i niedoświadczenie od nich miłości.

Często na borderline cierpią osoby, które w dzieciństwie doświadczyły molestowania seksualnego; a więc przyczyną może tu być także zespół stresu pourazowego.

Objawy borderline

Zaburzenie to jest często mylone z nerwicą. To dlatego, że niektóre objawy są z nią powiązane. Jednak u osoby cierpiącej na to zaburzenie psychiczne jest pewna niestabilność emocjonalna. W jednej chwili wybuchają niekontrolowanym gniewem, by za chwilę zmienić się w oazę spokoju. W niektórych przypadkach, taka niestabilność prowadzi do zachowań autodestrukcyjnych w stosunku do samego siebie. Często prowadzi do samobójstw i samookaleczeń, głodzenia się a także nadmiernego obżarstwa.

Osobowość borderline to nie tylko zachowania autodestrukcyjne. Zaburzona jest także sfera seksualna. Taka osoba często nie potrafi określić swoich preferencji seksualnych. Niektóre osoby mogą z tego powodu unikać seksu a inne wręcz przeciwnie- uprawiają go nawet z przypadkowymi partnerami.

Nie dość, że mogą zachowywać się autodestrukcyjnie, to jeszcze wiążą się z osobami, które są agresywne. Będą szukały osób, które preferują takie zachowania, które stosują agresję psychiczną i fizyczną a także seksualną. Może  prowadzić do niestabilnych uczuciowo związków i wewnętrznej pustki. Żyją w dwóch odrębnych światach- często prowokują odrzucenie by potem przestraszyć się tego uczucia.Takie osoby często czują się bardzo samotne i opuszczone co również prowadzi do samobójstw i okaleczenia. Osoby z zaburzeniami borderline gwałtowanie reagują też na krytykę.  

Leczenie borderline

Tak jak przy każdej chorobie  psychicznej czy zaburzeniu, ważne jest, by właściwie rozpoznać problem. Nadal niestety diagnozowana jest często jako nerwica.

W walce z tym zaburzeniem, ważne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne. Pomocna jest też psychoterapia, jak zapewne w każdej walce z każdą chorobą psychiczną czy zaburzeniem. Jednak najwięcej zależy od pacjenta- od tego ile ma samozaparcia i jak radzi sobie z ciągłymi zmianami nastroju.

Jak oceniasz nasz artykuł?

0 / 5. 0

Dodaj komentarz