SEO w czasie pandemii – jak wykorzystać pozycjonowanie strony www do rozwoju swojej firmy?

SEO w czasie pandemii – jak wykorzystać pozycjonowanie strony www do rozwoju swojej firmy?

Czas pandemii zwykle kojarzony jest przez wielu przedsiębiorców jako czas, kiedy trzeba zacisnąć pasa, redukować etaty i patrzyć na oszczędności. I to niestety często jest fakt, że pandemia negatywnie wpływa na funkcjonowanie i rozwój biznesu. Teraz kiedy dla własnego dobra oraz dobra ogółu rekomendowane jest izolowanie się i ograniczenie kontaktów trzeba często wyjść do klienta. Pamiętajmy, że wiele osób w tym czasie przeszło na zdalny tryb pracy, przez co osoby świadczące usługi osobiście, muszą stale dostosowywać się do nowo panujących warunków. Pierwsza fala pandemii sprawiła, że wielu przedsiębiorców, którzy nie inwestowali wcześniej w widoczność firmy w Internecie, odczuli dość mocno skutki gospodarczego i społecznego lockdownu. Oczywiście były też firmy, które od dawna inwestowały w takie formy promocji jak SEO, SEM, Social media czy inne kanały oraz ich działalność nie została zamknięta. Wśród naszych klientów mamy dziesiątki przykładów firm, które inwestowały w reklamę internetową w czasie pandemii z naszym elastycznym i dynamicznym wsparciem, dzięki czemu udało nam się nie tylko dowieźć zakładane KPI, ale też zwiększyć dowieźć wiele wyższe wyniki niż zakładane. Wyniki te udało nam się uzyskać m. in. dzięki intensyfikacji działań pozycjonerskich.

SEO sposobem na pozyskanie nowych klientów w czasie pandemii

SEO stało się w czasach pandemii świetnym sposobem pozyskiwania nowych klientów wśród ludzi, którzy przed wybuchem pandemii nie mieli czasu na odświeżenie mieszkania, wymianę mebli, odkrycie nowych pasji, zakup sprzętu sportowego czy artykułów do dezynfekcji. Czasy lockdownu zmieniły potrzeby i priorytety zakupowe. Pandemia koronawirusa otworzyła wielu firmom drogę do nowych rynków, które wcześniej były uśpione. Wartość rynku e-commerce z roku na rok jest coraz większa, co pokazuje, że mimo pandemii rynek ten cały czas prężnie się rozwija. Firmy, które dzięki inwestycjom były i są widoczne w Internecie, powiększyły portfel klientów, zwiększając zyski. Firmy, które nie istniały w sieci, odczuły boleśnie zamknięcie gospodarki. Restauracje nastawione na obsługę na miejscu czy firmy budowlano remontowe, które omijały Internet i SEO dalekim łukiem, nie miały podczas lockdownu możliwości dotrzeć do klientów. Firmy dbające o swoją widoczność, mogły w jakimś stopniu nadal funkcjonować na rynku, świadcząc np.: usługi fryzjerskie czy kosmetyczne w domu klienta.

SEO pozwalające zwiększać udział w rynku w czasie pandemii

Jak każdy kryzys gospodarczy, tak i COVID-19 mają wiele wspólnego. Mianowicie chodzi o powstającą lukę praktycznie w każdej branży, która czeka na uzupełnienie przez inne podmioty gospodarcze. W czasach, kiedy wybrane branże nie musiały się martwić o klientów i mogły działać bazując na popycie na rynku niestety minęły. Z dnia na dzień świat się zatrzymał a wiele przedsiębiorstw skończyło swoją działalność z braku klientów, którzy przestali przychodzić do stacjonarnych punktów z przyczyn oczywistych. Nagłe przestawienie okazało się niemożliwe i niektóre firmy musiały zacząć podejmować trudne decyzje. Najtrudniejszą decyzją jest zawsze zamknięcie firmy czy zwolnienie ludzi. Pandemia nie musi być wyrokiem dla firmy. W czasie pandemii sprzedaż towarów oraz usług znacznie wzrosła, co pokazało, że gospodarka się nie skończyła a przeszła do Internetu. Niestety w dalszym ciągu istnieje wiele osób, które są uprzedzone do pozycjonowania stron www, czy do innych usług marketingu internetowego. Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno i pozycjonowanie strony www można rozpocząć w każdym dowolnym momencie. Pandemia COVIDA dla niektórych firm była czasem żniw i zwiększenia zysków kilkakrotnie. Firmy oferujące np.: zakupy na telefon czy przez Internet, wydłużały czas oczekiwania na dostawę. Natomiast sklepy, które zamknęły się w przestrzeni stacjonarnej poniosły ogromne straty. Podobnie było z wieloma punktami w galeriach handlowych, które po zamknięciu zostały odcięte od klientów. Co ciekawe, wiele branż, które twierdziły, że nie przetrwają, mogły z powodzeniem próbować swoich sił w przestrzeni internetowej, szukając nowych klientów.

A czy Twoja branża mogła lub może przejść do Internetu?

Internet to miejsce z którego korzysta większość społeczeństwa. Już przed pandemią miliony Polaków dokonywało  zakupów przez Internet oraz poszukiwało firm np.: do wykonania remontu. Są to fakty z którymi trudno dyskutować. W czasach przed pandemicznych do fryzjera trzeba było się wcześniej umawiać, a aby wyjść do restauracji należało zarezerwować wcześniej stolik. COVID-19 zmienił zasady gry i niestety nie każdy chce się do nich dostosować. Świat się zmienił i najprawdopodobniej już nigdy nic nie będzie takie samo, jak było wcześniej. Biznes na trwale będzie musiał rozszerzyć swoje kanały zbytu o SEO. Obecność w organicznych wynikach wyszukiwania, dzięki którym klienci znajdą naszą firmę, stało się obowiązkowe jak noszenie maseczek. Gorszy czas dla Twojej konkurencji, może być dla Ciebie okazją do przejęcie klientów, których konkurencja nie będzie w stanie obsłużyć. Współczesne funkcjonowanie biznesu bez obecności w Internecie jest praktycznie niemożliwe. Zastanawiając się, czy Twój biznes powinien znaleźć swoje miejsce w wyszukiwarce internetowej Google i nie tylko, należy wziąć pod uwagę obecną, ale także przyszłą sytuację epidemiologiczną w Polsce i dokonać wyboru, czy chcemy, aby nasz biznes przetrwał i się rozwijał, czy też nie.


Dodaj komentarz